Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČÍNSKA LIDOVÁ REPUBLIKA

 
 

 Pravdivé zprávy o Číně

4773e0f9-a0a8-45fb-9f2c-9f7700939e01--1----kopie.jpg

Na snímku je park Manting v autonomní prefektuře Xishuangbanna v provincii Yunnan na jihu Číny. [Fotografie: Hu Zhe / chinadaily.com.cn]

http://czech.cri.cn/ sipka-do-leva.gif   Klik

-----------------------------------------------------------------------------

 

Čínská lidová republika má 1 miliardu 418 milionů obyvatel je to nejvíce na světě. Údaj z roku 2019.

Čínská lidová republika (ČLR) oficiálně uznává 56 různých etnických skupin, z nichž největší část tvoří Chanové - 91,51 % celkového počtu obyvatel v roce 2010. Etnické menšiny ve stejném roce představovaly 8,49 % nebo 113,8 milionu obyvatel Číny. Etnické menšiny zaznamenaly tak vyšší tempo růstu než většina obyvatel Chanů, protože nespadají pod politiku jednoho dítěte. Jejich podíl populace v Číně vzrostl z 6,1 % v roce 1953 na 8,04 % v roce 1990, 8,41 % v roce 2000 a 8,49 % v roce 2010. Mezi velké etnické menšiny (údaje podle sčítání lidu v roce 2000) patří Čuangové (16 milionů, 1,28 %), Mandžuové (10 milionů, 0,84 %), Ujgurové (9 milionů, 0,78%), Chuejové (9 milionů, 0,71 %), Miaové (8 milionů, 0,71 %), Iové (7 milionů, 0,61 %), Tujia (5,75 milionu, 0,63 %), Mongolové (5 milionů, 0,46 %), Tibeťané (5 milionů, 0,43 %), Puejové (3 miliony, 0,23 %) a Korejci (2 miliony, 0,15 %).

 

 

Americký trik ohledně tchajwanské otázky se dostává do slepé uličky

2020-09-21 21:16:50
Sdílej:  

Náměstek amerického ministra zahraničí Keith Krach nedávno „navštívil“ čínský ostrov Tchaj-wan. Je to podruhé, co USA letos vyslaly vysokého úředníka na návštěvu Tchaj-wanu. Jedná se o vážné porušení principu jedné Číny a ustanovení tří čínsko-amerických společných komuniké a vážně to narušuje čínsko-americké vztahy a mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu. Čína přijme legitimní protiopatření k zajištění národní suverenity a územní celistvosti. Někteří američtí politici se snaží konspirovat s aktivisty na podporu „nezávislosti Tchaj-wanu“, aby posunuli domácí konflikty do jiné oblasti, usilovali o vlastní politické zájmy a omezili rozvoj Číny. 1,4 miliardy Číňanů jim nikdy nedovolí uspět! Historický trend znovusjednocení Číny je nezastavitelný a trik amerických politiků „kontrolovat čínskou pevninu díky Tchaj-wanu“ se dostává do slepé uličky.

Je obecně známo, že princip jedné Číny je politickým základem čínsko-amerických vztahů. Tři čínsko-americká společná komuniké jasně uvádí, že USA uznávají, že vláda Čínské lidové republiky je jedinou legální vládou Číny, a v tomto rámci udržuje americký lid pouze kulturní, obchodní a jiné neoficiální vztahy s obyvateli Tchaj-wanu. Čína se vždy pevně postavila proti jakékoli formě oficiálních výměn mezi Spojenými státy a Tchaj-wanem.

Od začátku tohoto roku však někteří američtí politici porušili ducha tří čínsko-amerických společných komuniké a opakovaně zahájili provokace k tchajwanské otázce, jako jsou prodej zbraní na Tchaj-wan, „posilování ekonomické spolupráce“ mezi oběma stranami, návštěvy vysoce postavených úředníků na Tchaj-wanu a setkání mezi vyslancem USA při OSN a zástupcem Tchaj-wanu v New Yorku, tím USA nepřetržitě vysílaly špatné signály silám „tchajwanské nezávislosti“. Bílý dům chce jen vyvolat konflikty napříč Tchajwanskou úžinou pro své vlastní politické zájmy.

V současné době je počet infekcí a úmrtí v důsledku epidemie COVID-19 ve Spojených státech nejvyšší na světě, ekonomika čelí mnoha obtížím, počet nezaměstnaných zůstává vysoký a intenzifikace rasových konfliktů prohlubuje sociální rozdělení… řada krizí způsobila devastaci politiků Bílého domu. Jak se blíží všeobecné volby, doufají, že využijí velmi krátkodobé operace k získání ekonomických a politických výhod z tchajwanských otázek, aby odvrátili domácí nespokojenost s jejich nekompetentním řízením a získali více hlasů v nadcházejících volbách.

Xulio Rios, ředitel španělského portálu pro čínské politiky, poukázal na to, že americká vláda se snaží využít vysoké citlivosti tchajwanské otázky k vyvinutí tlaku na Číny a omezení čínského rozvoje v mnoha oblastech. Herman Tiu Laurel, zakladatel filipínské asociace pro výzkum politiky BRICS, uvedl, že návštěvy amerických představitelů na Tchaj-wanu narušily vztahy mezi úžinou a ohrozily regionální mír. Syrský odborník na politické vědy Hussam Shuaib se domnívá, že Spojené státy, které využívají tchajwanskou otázku k zasahování do vnitřních záležitostí Číny, by měly být odsouzeny mezinárodním společenstvím.

1,4 miliardy Číňanů jim nikdy nedovolí uspět! Historický trend znovusjednocení Číny je nezastavitelný a trik amerických politiků „kontrolovat čínskou pevninu díky Tchaj-wanu“ se dostává do slepé uličky. Čínský lid má pevnou vůli, plnou důvěru a dostatečnou schopnost mařit veškeré vnější rušení a separatistické činy pro „nezávislost Tchaj-wanu“. Jak zdůraznil čínský prezident Xi Jinping (Si Ťin-pching), Čína je ochotna bojovat proti všem druhům činů, které ohrožují klíčové zájmy a hlavní principy Číny.

Pe

  První vyrobené velké dopravní letadlo v Číně.

By Wang Wen(chinadaily.com.cn)

First made-in-China large plane rolls off assembly lines

 

První dopravní letadlo C919, je zde vidět v modré a zelené livreji vyrobené  v Šanghaji, sjelo z nově postavené  montážní linky 2. listopadu, 2015. [Photo / IC]

 V Číně  první  vyvinuté velké letadlo pro osobní dopravu C919 sjelo montážních linek v pondělí 2. listopadu 2015.

Má 168 sedadel a 156 sedadel  C919 očekává se , že bude soutěžit s Boeingem a Airbusem v oblasti střední velikosti letadel.

Komerční společnost  Aircraft Corporation Číny představila první letadlo poté, co sjelo v jejich  montážním závodě z výrobní linky v Šanghaji.

Standardní dolet letadla je 4,075 kilometrů, a  společnost již obdržela 517 objednávek od 21 klientů, doma i v zahraničí, v závislosti na možnostech  společnosti.

C919 bude mít první let v roce 2016, po dokončení nastavení palubního systému a instalaci zkušebního zařízení pro  letový provoz..

Představení letadla na slavnostní ceremonii. C919 in Shanghai, Nov 2, 2015. [Photo/IC]


 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rusko a  Čína  podporují své partnerství, včetně vojenských vazeb - Putin.

May 20, 15:14 UTC +4
"Jsem přesvědčen, že rusko-čínské strategické partnerství se bude nadále zvyšovat," řekl ruský prezident
© AP / TASS TV

Šanghaj 20. května. / ITAR-TASS /. Zahájení společného námořnhoí cvičení se Čínský prezident Xi Jinping ruský prezident Vladimir Putin řekli s jistotou, že vazby mezi oběma zeměmi budou vybudovány, včetně vojenské oblasti.

"Jsem přesvědčen, že rusko-čínské strategické partnerství bude nadále zvyšovat," řekl Putin, otevření námořního cvičení s kódovým označením Společné moře 2014 ..

Poznamenal, že bilaterální vojenská spolupráce se rozvíjí plodně.

"President Xi Jinping se stal první zahraniční vůdce, který navštívil provozní ovládací centrum ruského ministerstva obrany. Společné námořní a anti-teroristické cvičení se konají pravidelně. Ruští a čínští námořníci získali zkušenosti spolupráce v reálných podmínkách, konvoje  lodí s chemickými zbraněmi ze Sýrie, řekl ruský prezident.

Uvedl, že rusko-čínské bojové kamarádství má  dlouhodobou tradici. "Musíme si uvědomit, že v druhé světové válce, byli naše země  spojenci a bojovaly s agresorem dohromady. Snaha našich národů bude nastavena, jako věčný příklad statečnosti, vlastenectví a síly ducha, řekl Putin.

Poznamenal, že Rusko vždy s  čínskými partnery, a uctívalo památku  tisíců ruských krajanů, kteří položili své životy za osvobození severovýchodní Číny.

"Příští rok budout oslavy 70. výročí vítězství ve druhé světové válce. Budeme organizovat slavnosti u příležitosti tohoto výročí v bilaterálním formátu a v rámci Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO). Jsem přesvědčen, že budeme slavit tento významný den důstojně, "dodal ruský prezident.

 

Převzato z internetového. zpravodajství ITAR-TASS

Upravil : ADMINISTRÁTOR.MV.

 

Čínský rozhlas Peking v Čestině :

                                                          

 

Hlavní stránka

       

 ČÍNSKÉ PROVINCIE

 

 

 

VELKÁ ČÍNSKÁ ZEĎ

  

 

  2.-velka-cinska-zed.jpg

 

 

 

 Administrátor webu MV.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
English (auto-detected) » Hungarian