Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Obrazek

 

 

 

Pamětník odboje obětem za II. světové války.

 

 

 

 

Rozhledna Lázek u Lanškrouna 714 m.n.m.

 

V historii zde vedla hranice a to nejen zemská mezi Čechami a Moravou ale také hranice jazyková a národnostní a o tuto hranici se vedly líté boje.

Aby Lázek zůstal v českých rukou, zakoupila strategicky významný pozemek na jeho vrcholu Národní jednota v Olomouci. V roce 1908 na něm nechala navršit mohylu, kterou zasvětila památce Svatopluka Čecha. O čtyři roky později vedle ní postavila rozhlednu.  Byla to patnáctimetrová věž se zastřešenou vyhlídkou a s malou verandou v přízemí .Otevřena byla při malé slavnosti 28. července 1912.Některým Němcům z Lanškrouna se však české aktivity na Lázku nezamlouvaly. Několikrát to také dali znát, jednou polámáním vysazených líp, jindy zase poškozením rozhledny. Ta musela být proto stržena v roce 1918.

Za první republiky přešel pozemek na Lázku na zábřežský odbor KČST./ klub českých turistů/. Jeho členové si vytkli za hlavní cíl obnovení rozhledny. Uskutečnili mezi sebou a obyvateli kraje sbírku, která jim umožnila úkol splnit. V roce 1933 na Lázku vyrostla rozhledna a s ní i chata obojí dle návrhu architekta Stejskala. Zatím co chata byla zděná, dvacetimetrová věž byla dřevěná a pokryta šindelovými taškami. Slavnostní otevření se konalo 13.srpna 1933.Chata dostala jméno Reichlova na počest hlavního inciátora výstavby. Po roce 1989 přešla chata do soukromých rukou do vlastnictví odborů železničních opraven Nymburk. V turistické sezóně bývá běžně dostupná. V současné době vyrostl zde stožár , základové stanice mobilního operátora, který je zvěrstvem na vzhledu Lázku.

 

 

Obrazek

 

 

S nápadem konat zde setkání levicově smýšlejících lidí ,  přišel po převratu v roce 1990 Josef Kraj ,tehdy vedoucí představitel OV KSČM v Ústí nad Orlicí .

 

Historické fotky ze začátku pořádání této akce, fotky jsou z roku 1992 .

fotky z 1992

                                                                                    fotky-z-1992.jpg

 

Zleva : předseda OV Ústí nad Orlicí Josef Kraj, Prof. Václav Čada, Josef Hájek poslanec ČNR , Jan Novák přemožitel kanálu Lamanche a poslanec FS, Václav Štrait poslanec ČNR, Václav Exner místopř. ÚV a  poslanec ČNR,  Suchý - předseda OV ze Šumperka , Alexander Černý předseda OV Olomouc- poslanec parlamentu , Bohumír Glembek člen OV Ústí nad Orlicí

 

2. fotka 1992

                                                                       2.-fotka-1992.jpg

 

 Předseda OV Josef Kraj a Josef Hájek první a poslední poslanec zvolený za KSČM v okrese Ústí nad Orlicí .

 

---------------------------------------------------------------------------

Letos v roce 2022 se toto setkání uskuteční 6 srpna 2022 od 12 hod.

------------------------------------------------------------------------------

Jako každý rok tak i letos se koná toto setkání. Uskutečňuje se pod názvem "Přátelské setkání Čechů , Moravanů a Slováků u zemské hranice Na Lázku". Letos je to již po 30. Za tuto dlouhou dobu se z tohoto setkání stala tradice, setkávají se zde hlavně občané levicového smýšlení z okresů

Ústí nad Orlicí, Svitavy .

Pohled na okolní krajinu je úchvatný.

 

 

 

6.srpna 2022.

Kladení věnců k pomátníku odboje za II. světové války.

 

 

Beseda s kandodátem na prezidenta Phdr Josefen Skálou

 

 

 

 

Za celkem chladného počasí se opět sešli příznivci levice na tomto tradičním místě.

Setkání se účastnil i kandidát na prezidenta Josef Skála který v diskuzním stanu promluvil a odpověděl na otázky zájemců. Probíhal i sběr podpisů pro splnění kóty 50 000 podporovatelů pro nominaci kandidáta pro samotně volby.